O plemenu

Anglická rasa

Všeobecný popis 
Krátkosrstý, podsaditý, spíše nižší, široce stavěný, plný síly a kompaktní, masívní hlava v poměru k tělu dosti velká. Žádné znaky nemají dominovat, aby pes nebyl jimy „deformován“, nebo byly na újmu jeho pohyblivosti. Obličejová partie krátká, tlama široká, tupá a šikmo nazad směřující. Tělo krátké, dobře svázané, údy silné, dobře osvalené, silné kosti. Zadní nohy vyšší a silné, ale v porovnání s mohutnými předními končetinami o něco lehčí. Feny jemnější než psi a ne tak vyvinuté.

Charakteristika 
Má vyjadřovat odhodlanost, sílu a aktivitu.

Povaha 
Poslušný, chladný, loayální, spolehlivý, nebázlivý, oko má mít výraz zuřivosti a vzteku a přitom laskavou povahu.

Hlava a lebka 
Velký obvod hlavy (má se měřit před ušima) odpovídající zhruba výšce ramen, při pohledu zepředu vypadá hlava velmi vysoká – od čelisti k temeni, velmi široká a hranatá. Vedle očí se rozšiřují dobře klenuté líce.
Z profilu vypadá hlava od týlu k špičce nosu velmi vysoká a krátká. Čelní partie plochá, volné kožní záhyby na hlavě a kolem ní, ne však příliš lalokovitě. Výrazné čelo, široké, kvadratické a vysoké. Od stopu vede široká a hluboká rýha patrná až do středu lebky. Obličejová část od oblouku lícních kostí k nosu je krátká, s kožními záhyby. Tlama krátká, široká, vzhůru vytočená a od očního koutku po dolní koutek horního pysku velmi hluboká.
Nos a nosní dirky velké, široké a černé, v žádném případě masové, játrově hnědé nebo hnědé. Nos je klopený dozadu směrem k očím. Vzdálenost od vnitřního koutku oka (nebo od prostředku stopu) ke špičce nosu ne delší, než od nosu ke spodnímu koutku pysku. Nosní dirky velké, široce otevřené se zřetelnou kolmou rýhou. Pysky široké, převislé – hluboké, spodní čelist ze strany plně zakrývají, ale vepředu musí dosahovat ke spodnímu rtu a plně zakrývat zuby. Čelisti široké, masívní a hranaté. Spodní čelist vytočená, značně delší než horní čelist. Při čelním pohledu musí mít tyto různé partie obličeje jakousi osu a vyhlížet vyváženě a stejnoměrně.

hlavaSprávná hranatá hlava
laycbackUkázka výborného laybacku.

Fiktivní linka by se měla dotýkat spodní čelisti, špičky nosu a vrcholu hlavy.
ociToto je ideální tvar hlavy

Vady hlavy

Oči 
Při pohledu zepředu jsou uloženy hluboko v lebce, dosti vzdálené od uší. Oči, stop v jedné přímce kolmé na čelní brázdu. Široce od sebe posazené ovšem vnější koutky se nacházejí na vnitřní linii lícních kostí. Jsou kulaté, přiměřeně velké, ani zapadlé nebo vypouklé. Barva očí velmi tmavá – skoro černá. Nesmí být vidět bělmo, když se pes dívá dopředu.

Uši 
Vysoko nasazené, takže přední okraje obou uší, při pohledu zepředu tvoří nejvyšší křivky hlavy. Mají být co možná nejdále od sebe a od očí. Malé a tenké. Růžovité je korektní: na zadní straně dovnitř složené a dozadu stažené, horní okraj ucha je do strany a též tažen dozadu, vnitřní ucho je částečně viditelné.

Vadné uši

Zuby
Čelisti široké a hranaté, šest řezáků v jedné přímce mezi špičáky, které jsou daleko od sebe. Zuby velké, mohutné, při zavřené tlamě nejsou viditelné. Při čelním pohledu je dolní čelist paralelně pod horní čelistí.

 

 

Krk 
Přiměřené délky (lépe kratší než delší) velmi silný, hluboký a mohutný. Dobře klenutý s hodně volnou kůží v silných záhybech, na hrdle od spodní čelisti po hruď tvořící oboustranný lalok.
Přední končetiny 
Široká ramena, šikmo položená a nízko, velmi silná a svalnatá, dávají dojem, že jsou zvenčí postraně připevněná. Hrudní koš prostorný, kulatý a velmi hluboký. Je dobře – hluboko zapuštěn mezi rameny. Mohutný, za předními končetinami kulatý – bez rovných ploch, dobře klenutá žebra. Přední končetiny mohutné a silné, dobře vyvinuté, široce postavené, svalnaté a rovné. Jejich vnější linie vypadá zahnutě, ale kosti jsou rovné a silné, ne vybočené, nebo křivé, v poměru k zadní končetině krátké, ale ne natolik, aby záď vypadala příliš dlouze, nebo aktivita psa trpěla a vypadal znetvořeně. Lokty hluboce nasazeny, znatelně odstávající od hrudníku. Záprstní kosti krátké, rovné a silné.
Vady
Trup 
Hrudník široký, po stranách kulatý, výrazný a hluboký. Záda krátká, mohutná, v ramenou široká, v bederní partii znatelně užší. Bezprostředně za rameny jsou záda nepatrně níže (nejnižší místo). Odtud páteř postupně stoupá k bedrům (nejvyšší bod bederní páteře je vyšší než ramena) na to klesá linie zad – tvoří jeden oblouk – odtud prudčeji klesá k ocasu (tento oblouk se nazývá „roach-back“). Je to pro tuto rasu charakteristický znak. Trup je daleko dozadu zebrován, břicho vtažené, nevisící.

Zadní končetiny 
Zadní končetiny mohutných kostí, svalnaté, poměrně delší než přední, tudíž jsou bedra vyvýšená, zánártí kosti lehce zaúhlené, nohy delší a svalnaté od beder až k zánártní kosti. nártní kosti krátké, rovné a silné. Kolena oblá a lehce ven vytočená, proto se zánártní kosti lehce vytáčejí k sobě a tlapky mírně ven.

Vady zadních končetin

Tlapy 
Přední tlapy rovné, jen docela mírně vybočené, kulaté, prostřední velikosti. Zadní tlapy kulaté a kompaktní, prsty kompaktní a silné, dobře dělené, dobrá stavba kostí.

Ocas
Nízko nasazený, u kořene dosti silný, rovně rostoucí, potom otočený dolů. Kulatý, hladkosrstý, bez střapců nebo drsné srsti. Přiměřeně dlouhý, spíše krátký, než dlouhý – silný u kořene, rychle se zužující do jemné špičky. Nošený dolů (bez nahoru zatočené špičky) a nikdy nad linií zad.

Vady ocasu

Chůze 
Zvláštní, těžkopádná chůze, jakoby krátkými, rychlými kroky. Zadní nohy nezvedá příliš od země, což vypadá, jakoby šoupal nohama po zemi, při běhu posouvá rameno dopředu.

Srst 
Jemná struktura, krátká, hustá a hladká (tvrdá pouze pro krátkost a hustotu), nikdy ovšem štětinatá.

Barva 
Vícebarevná nebo jednobarevná s tmavou maskou (smuts). Vícebarevná vždy jasné a čisté barvy, též žíhaná, červená v mnoha odstínech jako: srnčí červená, plavá atd., bílá a strakatá to je bílá s výše jmenovanými barvami. „Dudley“ to zn. s hnědým nebo masovým nosem, černá a černá s hnědou je nejvíce nežádoucí.

Velikost 
Psi 25 kg (55 lbs), feny 22,7 kg (50 lbs).

Chyby 
Každá odchylka z výše jmenovaných bodů se má posuzovat jako chyba. Jejich závažnost v přesném poměru ke stupni důležitosti chyby.

Připomínka 
Psi mají mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se zcela nacházejí v šourku.

Atributy tvarů buldoka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kontakt

Jana Vráblíková
Strmá 2
Šternberk
Tel: 606 520 517
Skype: jana8992

j.vrablikova@volny.cz

karinn_vstup
monaliza_vstup
celebrity_vstup
kimberley_vstup
„Zamilovat se do sebe - to je románek na celý život.“ Oscar Wilde