Povaha
Anglický buldok je spolehlivý, oddaný a temperamentní pes, je také odvážný svým vzhledem budí dojem síly a rozhodnosti, ale přitom je velmi laskavý, klidný a dobrosrdečný.

Společenská charakteristika
Buldok se umí dokonale vžít do rodinného prostředí a stává se součástí rodiny. Celou rodinu miluje a nedá na ni dopustit. Vycítí však, když se o něm mluví nepříznivě a pokud se mu stane křivda, dokáže být velmi zklamán a dotčen. Vůči cizím lidem se zpočátku chová přezíravě a lhostejně. K cizím psům je velkomyslný, nevyvolává rvačky a malé psy, kteří na něj štěkají přehlíží. Pokud je však napaden, velmi razantně se brání. Vůči dalším zvířatům v domácnosti i venku se chová velmi dobře a bezdůvodně je nenapadá.

Vztah k dětem
Buldok vyniká velkou láskou k dětem. Rád si s nimi hraje, a dovede odhadnout, jak se má chovat k malému dítěti i k dítěti odrostlejšímu. Nelze jej však pokládat za hračku pro děti.

[Obrázek nebyl nalezen]

Vybíráme štěně

Co je potřeba vědět, než si pořídíte buldoka

Buldok je společenské zvíře, které je odpradávna zvyklé žít ve skupině. Dříve žili psi ve smečkách, dnes jim smečku nahrazuje lidská rodina. Domestikace psa poznamenala, a připoutala jej k člověku.
Většina lidí, kteří již někdy měli psa, si po jeho odchodu pořizují dalšího, protože život bez něj si již nedovedou představit. Každý pes je osobnost, každý má jinou povahu, a každý do života člověka vnese něco jiného. Jisté však je, že všechna zvířata, z nichž nejoblíbenější je právě pes, život člověka zkvalitňují a mnohdy i prodlužují. Pro mnoho lidí rodina, ve které psí přítel chybí, není úplná.
Člověk si psa pořizuje coby přítele, kamaráda pro sebe a pro děti, společníka ke sportovním aktivitám i k ochraně. Pes slouží člověku celý svůj život, bezmezně ho miluje a je mu oddán na milost i nemilost, je tedy na nás, lidech, abychom se psům za jejich služby odměnili svou péčí, pozorností a láskou.
Než si buldoka pořídíte, je potřeba si položit několik otázek.

Otázka: mohu si při svém způsobu života pořídit buldoka?

Buldok se v průměru dožívá 8mi až 10ti let. Než si buldoka pořídíte, musíte si uvědomit, že toto je doba, po kterou se o něj musíte starat. Neznamená to, že s ním třikrát denně zajdete na krátkou procházku, ale že se mu budete věnovat i doma, musíte pečovat o jeho zdraví, o správnou výživu a srst. Buldok na vás bude po celou dobu svého života závislý, a bude chtít trávit co nejvíce času právě s vámi. S pořízením buldoka musí bezpodmínečně souhlasit všichni členové rodiny, pes se stává její součástí. Nemalé jsou také náklady na pořízení, a je potřeba si uvědomit, že do psa budete i dále investovat. Vybavení pro psa, výživa, očkování, veterinární prohlídky. Pokud jste pevně rozhodnuti, že nebudete litovat svého času, námahy a financí věřte, že se vám to bohatě vrátí v podobě oddaného přítele, kterého získáte.

Otázka: pracuji 8 hodin denně, nebude buldok trpět samotou?

Pes je dnes velmi oblíbený a rozšířený domácí mazlíček, a většina majitelů psů 8 hodin denně pracuje. Pokud si pořídíte štěňátko, je potřeba mu v počátečním období věnovat více času a navyknout jej na nový domov. Jak postupovat, najdete také v rubrice „Kupujeme psa“. Buldok, který je již navyklý zůstávat doma sám, většinu doby, po kterou jste v práci, využije ke spánku. Většina buldoků však brzy navykne režimu rodiny. Dobu, kterou buldok stráví o samotě, je potřeba mu nahradit po vašem příchodu domů. Věnujte mu co nejvíce vašeho volného času, choďte s ním na procházky, hrajte si sním, mazlete se. Buldok nebude trpět vaší nepřítomností, ale rozhodně by trpěl vaší nevšímavostí v době, kdy jste doma.

Otázka: mám si koupit fenku nebo psa?

Fenky bývají zpravidla přítulnější než psi, dříve si vytvářejí pevný vztah se svým majitelem, a také jejich výchova je mnohem snadnější. Jejich nevýhodou je však hárání, které přichází obvykle jednou za 6 měsíců. Toto období bývá pro většinu chovatelů problematické tím, že na vycházkách fena upoutává pozornost všech psů, někdy může i utíkat a toulat se. Pokud si chcete založit vlastní chovnou stanici a mít radost z vlastních štěňátek, pořiďte si jednoznačně fenku.
Pes bývá dominantnější, temperamentnější a samostatnější, při jeho výchově je naprosto nutná důslednost. Jsou také rvavější a rádi poměřují svou sílu s jinými psy.

Otázka: mám si pořídit štěně nebo dospělého psa?

Štěňata jsou okouzlující a roztomilá, ale je potřeba poskytnout spoustu času a úsilí jejich výchově. Alespoň prvních pár dnů po příchodu nového člena do vaší domácnosti, byste měli zůstat doma a štěněti se maximálně věnovat, aby navyklo novému prostředí, zbavilo se svého stresu z odloučení od matky, a abyste s ním navázali dobrý kontakt. Výchova zabere mnoho času, a pokud chcete, aby váš budoucí život se psem byl bezproblémový a radostný, je nutné výchově štěněte obětovat obrovské úsilí a mnoho trpělivosti a důslednosti. Je pravděpodobné, že starší člověk nebude mít s temperamentním štěnětem příliš velkou trpělivost, a že by ho mohla unavovat jeho živost a neustálé pokusy, co všechno člověk může vydržet. Pro staršího člověka je tedy jednoznačně lepší pořízení dospělého nebo staršího.

Výživa štěněte
V prvním roce života roste štěně nejrychleji, proto je výběr vysoce kvalitního krmiva velmi důležitý. Štěně buldoka by mělo do osmi týdnů věku být krmeno třikrát denně, od osmi týdnů stačí krmení dvakrát denně. Kvalitní suché kompletní krmivo pro štěňata by se mělo podávat do osmnácti měsíců věku. Krmení by mělo být vyvážené tak, aby nevyžadovalo další dodatky vitamínů, minerálů a bílkovin.

Výživa dospělého psa
Pro dospělého psa, tedy od věku osmnácti měsíců věku, vyberte takové krmivo, které nejlépe odpovídá jeho potřebám. Pohybově aktivní pes může mít jiné požadavky než pes, který nemá pohybu příliš.

Výživa starého psa
Stárnoucím psům se mění metabolismus, pes více spí a méně se pohybuje. Tyto změny by se měly odrazit také ve složení potravy. Při přijímání potravy pro aktivního dospělého psa může váš stárnoucí přítel přibývat na váze. Vyberte proto krmivo vhodné pro psa pokročilého věku, a podávejte mu je častěji, v menších dávkách, které se lépe tráví. Každému psovi vyhovuje něco jiného, proto bedlivě sledujte jeho zdravotní stav a přizpůsobte mu i složení jeho stravy.

Zvláštnosti plemene
Obtížný a velmi nákladný je u tohoto plemene chov. Bohužel dochází k poměrně častým ztrátám fen i štěňat, protože feny mají úzkou pánev a štěňata široké hlavičky. Do dvou měsíců věku jsou štěňata také velmi choulostivá.

Kontakt

Jana Vráblíková
Strmá 2
Šternberk
Tel: 606 520 517
Skype: jana8992

j.vrablikova@volny.cz

karinn_vstup
monaliza_vstup
celebrity_vstup
kimberley_vstup
„Zamilovat se do sebe - to je románek na celý život.“ Oscar Wilde